No Support for TV: Sharp LC-55N7000U
  1. MarkPalnau
    MarkPalnau Guest
    Hello,
    The model number also does not show up in the list under the Sharp brand. Model: LC-55N7000U
    Thanks in advance
    MarkPalnau, Nov 25, 2016
    #1
  2. MarkPalnau
    MarkPalnau Guest
    Is my Sharp TV Unsupported? Where is there a list of models that are supported? (LC-55N7000U)
    Got a new TV recently, a new Sharp 55" TV (LC-55N7000U) and looks pretty nice with the Xbone.
    Unfortunately, I was surprised to find that even though my xbox could turn on/off my older 42" Sharp, it could not figure out what code my new TV was! Here is the results:
    Guide through: Eventually able to adjust volume, but couldn't mute
    Would appreciate any information that can help. Thanks.
    MarkPalnau, Nov 25, 2016
    #2
  3. TheGenieGOR
    TheGenieGOR Guest
    Which TV Best For Xone? Sharp Aquos Quattron 70" or Samsung 65" 960 CMR?
    I currently have the 60" Panasonic Plasma from 2011. I am wanting to upgrade to one of the following tv's.
    My brother has a 46" Aquos Quattron from Sharp. It looks good but to me seems that my sisters 46" Samsung LED TV has better colors and also sharper and more vivid. She has the 240 CMR.
    I was looking at the 960 CMR LED 2014 model of the 65" Samsung. Also the 70" Sharp Aquos Quattron as well. Links are below.